Tutaj jesteś

Dyski ssd i hdd – jaki wybrać?

5 sierpnia 2021 Komputer trwałość dysków ssd

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że posiadany przez użytkowników sprzęt komputerowy coraz szybciej staje się bezwartościowy. Szybkość zachodzących zmian w zakresie udoskonalania technologii IT sprawia, że elementy składowe komputerów są nie tylko szybsze, ale także znacznie bardziej wydajne. Ogromny wpływ na szybkość i wydajność pracy komputera mają dyski twarde, które można podzielić na dyski ssd oraz hdd.

Czym się różnią i który jest lepszy?

Od czego zależy trwałość dysków ssd oraz hdd? Na wstępie należy zaznaczyć, że dysk twardy stanowi bardzo ważną część każdego z komputerów. Bez niego niemożliwe byłoby przechowywanie plików oraz aplikacji. Także niemożliwe byłoby korzystanie z komputera, ponieważ to właśnie na dysku instalowany jest cały system operacyjny, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie określonych czynności na komputerze. Odpowiednie parametry techniczne dysku wpływają między innymi na szybkość działania, wytrzymałość oraz wydajność. Dysk ssd opiera się na pamięci flash. Dzięki temu jest bardzo wydajny i pozwala na transferowanie danych z dużymi prędkościami. System operacyjny, uruchamiane pliki czy bazy danych zdecydowanie szybciej wczytują się na dysku ssd. Z kolei dysk hdd to dyski, które nadal znajdują się w zdecydowanej większości komputerów. Ten rodzaj dysków jest również wydajny, ale charakteryzuje się znacznie mniejszą szybkością w porównaniu z dyskami ssd. Warto podkreślić, że dyski ssd od początku, kiedy tylko pojawiły się na rynku, nieustannie ewoluują. Są znacznie częściej ulepszane niż dyski hdd. Obecnie dyski ssd są bardzo często kojarzone przede wszystkim z szybkością. Jednak początkowo w odniesieniu do ich trwałości można było spotkać się z wieloma niepochlebnymi opiniami.

Trwałość dysków

Obecnie trwałość dysków ssd stoi na bardzo wysokim poziomie, a opinie większości użytkowników są pozytywne. Niemniej patrząc na dyski hdd wyłącznie w aspekcie żywotności działania, są one znacznie bardziej wytrzymałe od dysków ssd. Zazwyczaj ten rodzaj dysków spokojnie działa przez przynajmniej jedną dekadę. Z kolei dyski ssd posiadają z góry ustalony okres ich użytkowania. Oznacza to, że kiedy dany użytkownik takiego dysku osiągnie ustalony pułap, sektor dysku stanie się bezużyteczny i nie będzie można z niego korzystać. Oczywiście możliwe jest odnowienie takiego dysku, jednak należy liczyć się z tym, że jego funkcjonalności tak jak szybkość i trwałość zapisywania i przesyłania danych ulegnie spowolnieniu. Niemniej dyski ssd obecnie cieszą się znacznie większą popularnością niż dyski hdd.

Jak dostosować smartfon dla dzieci – porady dla rodziców

Redakcja bigmedia.com.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół ekspertów w dziedzinach komputerów, internetu, telefonów i multimedialnych nowości kreuje miejsce, gdzie technologiczne fascynacje przenikają się z praktyczną wiedzą. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, porady dotyczące sprzętu, triki związane z oprogramowaniem oraz unikalne spojrzenie na świat nowoczesnych technologii. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem eksplorować cyfrowy wszechświat, zanurzając się w technologicznej rewolucji i odkrywając, jak sprawić, by świat multimedialnych możliwości stał się dostępny dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?