Sprzęt elektroniczny to już stały element wyposażenia naszych domów i miejsc pracy. Trudno wyobrazić sobie codzienność bez pomocy telefonów i komputerów, które ułatwiają nam życie, przyspieszają wiele procesów i pozwalają na załatwianie spraw i zakupów z zacisza własnego domu.
Oferta sklepów elektronicznych jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie, choć nie jest to tak łatwe. Oprócz ważnego aspektu wyglądu i ceny pozostaje przecież wybór parametrów sprzętu i jego oprogramowania, które będzie funkcjonalne i łatwe w obsłudze. Wszystko to sprawia, że zakup nowego urządzenia to dla wielu osób prawdziwa męczarnia poprzedzona wieloma godzinami czytania opinii i porównywania, a ostateczna decyzja podejmowana jest przez wiele dni.
Nikt nie chce przecież wydać pieniędzy na sprzęt, który okaże się niefunkcjonalny, mało intuicyjny w użytkowaniu czy po prostu awaryjny.
Jak skompletować akcesoria komputerowe?
W przypadku sprzętu komputerowego oprócz głównego urządzenia zwykle dochodzi jeszcze kwestia wybrania odpowiednich akcesoriów jak na przykład słuchawki i myszka, a dla komputerów stacjonarnych także kamera, monitor i klawiatura. W przypadku użytku domowego problem jest nieco mniej skomplikowany- osprzęt może być mniej zaawansowany technologicznie, wystarczy dobra jakość w rozsądnej cenie. Jeśli jednak ma on pomagać nam w pracy lub chcemy czerpać maksimum przyjemności z rozrywki przy grach komputerowych, parametrów do rozważenia jest więcej.
Najbardziej podstawowe akcesorium, jakim jest myszka, może sprawić wiele kłopotów przy wyborze, ze względu na to, że jest bardzo szeroki. Pytania rodzą się już od podstaw, a pierwszym kryterium jest zwykle rodzaj połączenia myszy z komputerem- kablem lub bezprzewodowo. Dodatkowo możemy wybierać spośród różnych mechanizmów działania. Mysz laserowa czy optyczna? A może klasyczna i niemal retro- kulkowa. O ile ta pierwsza sprawa jest dość prosta i decyduje tu po prostu nasz komfort, o tyle w drugim przypadku jest nieco więcej kwestii do rozpatrzenia.
Myszy optyczne cechują się wysoką precyzją przenoszenia ruchów ręki na monitor i komfortem obsługi. Można używać ich na niemal każdej powierzchni z wyjątkiem szkła- nie wymaga zatem specjalnej podkładki. Mysz sprawdzi się do codziennego użytku i obsługi podstawowych programów czy gier.
Zaawansowani gracze, graficy, architekci oraz wszyscy, których praca na komputerze wymaga precyzji, powinni rozważyć zakup myszy laserowej. Dzięki wysokiej czułości idealnie odwzorowuje ruchy dłoni, a czas opóźnienia między kliknięciem a reakcją jest krótki.
Na co zwrócić uwagę czytając specyfikację urządzenia?
Z pewnością na rozdzielczość wyrażaną w jednostkach DPI. Oznacza ona drogę, którą przebywa kursor na ekranie monitora podczas poruszania myszką o jeden cal (2,54 cm). Im większe DPI, tym wyższa precyzyjność. Ważny jest także czas reakcji myszki od kliknięcia do wykonania akcji, czyli częstotliwość próbkowania, standardowo wynosząca 125 Hz. Dla graczy nie powinna być niższa niż 500 Hz. Zaletą myszy będą także dodatkowe przyciski, nakładki zapobiegające ślizganiu się ręki, a dla graczy- funkcja wibracji czy podświetlenie.