Nie od dziś wiadomo, że rozwój technologiczny potrafi wywrócić ludzkie życie o sto osiemdziesiąt stopni. Na przestrzeni dziejów ludzkość poszukiwała nowych rozwiązań, które ułatwiały pracę i życie, niejednokrotnie zmieniając całkowicie strukturę społeczną danego kraju. Rewolucja przemysłowa spowodowała wytworzenie się całej rzeszy robotników, którzy z czasem zaczęli domagać się praw pracowniczych. W XX wieku największym osiągnięciem cywilizacji stały się się komputery oraz Internet. Zmiany, które nastały po wprowadzeniu do powszechnego obiegu tych technologii były ogromne i trudno nam dziś wyobrazić sobie świat, bez technologii informatycznych. Wymiana informacji stała się podstawową funkcjonowania całych społeczeństw. Życie ludzkie uległo diametralnym zmianom, których przyczyny należy upatrywać w rozwoju nowoczesnych technologii.
Rozwój w automatyzacji
Powstawanie i rozwój coraz to nowych maszyn miały ogromny wpływ na wykonywanie rozmaitych prac. Wykonywanie wielu rzeczy, które kiedyś zarezerwowane były dla pracy ludzkich mięśni, jest obecnie wytwarzanych przez maszyny. Nie trudno się zatem dziwić, że niektórzy podchodzą do technologii nieufnie. Wielokrotnie w historii dochodziło do sytuacji, w których ludzie tracili pracę, ponieważ ich usługi nie były już potrzebne. Automatyzacja procesów doprowadziła do tego, że ludzkie ręce nie były już wydajne, zaś umiejętności manualne zostały z powodzeniem zastąpione przez szybsze i bardziej efektywne komputery. Ludzie, którzy całe życie potrafili wykonywać jeden typ pracy i stracili ją na skutek rozwoju technologicznego i wprowadzenia maszyn na ich miejsce, mają prawo czuć się sfrustrowani.
Zmiana branży
Sytuacja, w której w sile wieku jest się zmuszonym do zmiany branży i uczenia od zera czegoś nowego jest trudna do trudna do pozazdroszczenia. Ponadto, takie sytuacje mogą generować bardzo niepożądane społecznie zjawiska. Zdenerwowani robotnicy, którzy pozostali bez środków do życia mogą być zdeterminowani do popełniania przestępstw, by tylko zapewnić sobie i swojej rodzinie byt. Odpowiedzią na tego rodzaju zagrożenia są liczne inicjatywy społeczne, jak na przykład fundacje. Tego typu organizacje zajmują się pomocą osobom, które straciły źródło utrzymania z powodu zastąpienia ich pracy przez komputery. Fundacje te dostarczają przeróżne szkolenia, których zadaniem jest przygotowanie osób wykluczonych do nowych wyzwań. Najważniejsza jest nauka nowego zawodu oraz wsparcie związane z odnalezieniem się na rynku pracy. Jest to bardzo trudny problem społeczny, nad którym warto się pochylić.